Ценни съвети за избор на детски зимни дрехи
Снимка: Guliver / iStock
Който не помни как го е навличала майка му през зимата и как се е потил под шалчето, докато се пързаля с шейна, знае много добре колко е важно да си облечен топло, но леко за игра навън. А и за училище, и за вкъщи.
И понеже младите майки изпадат в дълго чудене дали да спазват бабиното правило за три ката дрехи под гащеризона, дали да заложат на нови материи и кои топлят по-добре – синтетичните или натуралните, и защото е крайно време да помислим за правилното детско облекло през зимата, търсим съветите на Олга Левина, блогър и майка да малкото момиченце Алиса.
Всички видове зимни якета, палтенца, грейки и гащеризони и за големи, и за малки, могат да се вместят в три категории:
– от естествена материя или подплата – кожа, вълна, пух;
– от изкуствена материя или смес – вълна и акрил да речем;
– от технологични, мембранни материи.
Разликата между естествените и технологичните дрехи е принципна. Тялото на човек само по себе си произвежда топлина и се сгрява само. Движещият се човек и най-вече – дете, изработва още повече топлина – толкова, че понякога е излишна и започва да се изпотява.
Топлите материи съхраняват човешката топлина, а технологичните отвеждат влагата от тялото - именно влажността на тялото по време на студ е причина за замръзване.
Натурални материи за най-малките
- Кожените палта и якета топлят добре, защитават от вятър, но са доста тежки, не могат да се сравняват с пухенките. А когато детето е съвсем малко, се движи непрекъснато и му е трудно, увито с дебели и тежки материи.
- Пухът е най-топлата и лека материя и ако се грижите правилно за нея, ще издържи много време, освен това е доста компактна. Но тя пък лесно се мокри и бавно съхне, а и качественият пух е скъп.
Избирайки пухена дрешка, обърнете внимание на еластичността (Fill Power – колкото е по-висок, толкова по-добре – от 400 куб. см/гр и нагоре е много добър показател), и на съотношението на пух и други примеси (дрехи, в които има по-малко от 50% пух, не са за голям студ, а са подходящи за по-умерени температури).
Изкуствени – за тези, които сега прохождат
Времената на обикновената синтетика отминаха. Съвременните технологии са изключително комфортни и имат прекрасни показатели за задържане на топлината, тънки са, леки и е лесно да се поддържат здрави.
Те имат и друго важно качество – позволяват на тялото да диша, а и не са толкова скъпи като тези от пух. Така че за мъничета, които се движат непрестанно, са доста добър избор.
Недостатъците им са два - че са по-тежки от пухените материи и с времето могат да изгубят от своите качества, тъй като влакната им се слепват
Когато детето започне да лази, да върви, да пада и става, и когато тръгне да ходи стабилно, избирайте изкуствени и топлоустойчиви материи. На някои от дрехите е указано до колко градуса издържат.
Снимка: Guliver / iStock
Технологична или мембранна тъкан
Тя, благодарение на особената си структура, е непромокаема, защитава от вятър и извежда водната пара от тялото. Ще срещнете дрехи от нея, разработени специално за хора, които практикуват зимни спортове, но и за деца, защото е чудесна в хладното време, когато човек се движи активно в студени условия и му е необходимо да го прави леко и бързо.
Показателите, по които сравняват мембранните тъкани, са устойчивост на влага в милиметри и способност да отвежда влагата от тялото на квадратен метър за 24 часа, тоест, да изпарява влагата.
При тези тъкани също има добри страни и недостатъци, сред които са:
- високата цена;
- това, че не се пере в пералня, а отделно – с по-хладка вода;
- подходяща е само за активност на открито – ако детето лежи или седи в стаята с нея, ще му е студено;
- дрехите под нея трябва да са според определено правило – това на трите слоя. Целта на трите основни слоя е да се постигне равновесие между отделяната и отдаваната от тялото топлина, обаче не всеки слой е подходящ, например памучните дрехи не са ок за целта, защото попиват влагата, а идеята е да я изведете навън.
Добрият избор за първият слой – този, който се носи директно върху кожата е да е от вълна и полиестер, каквото е термобельото по принцип. Синтетика и вълна или смес от вълна и коприна, под него не трябва да слагате нищо.
Средният слой е от топла дреха, която не задържа влагата
Третият слой е връхната мембранна дреха, защищаваща от влага и вятър.
И няколко съвета за конструкцията на дрехата:
– Двойният ръкав пази по-добре от вятър и сняг, същото важи и за грайката за крака;
– Качулката, която може да се регулира и стяга, е незаменима за дните с много вятър и сняг, а ако има козирка – още по-добре: дъждът няма да пада върху лицето;
– Циповете на дрешката трябва да бъдат покрити отвън и отвътре, а когато са закопчани, плъзгачът трябва да влиза в джоба, за да не прещипе кожата;
– Ако грейката е от две части, гледайте якето да е по-дълго, а панталоните – по-дълбоки, за да не влиза сняг през процепа на кръста;
-- Шевовете на водоустойчивите якета трябва да бъдат плътни и залепени;
- За да пази якето или палтото от вятъра, яката му трябва да стига до лицето над брадичката.
Адаптация Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари